Google Talk to produkt firmy Google, który umożliwia użytkownikom poczty Gmail rozmowy za pomocą wiadomości tekstowych lub zwykłe rozmowy głosowe jak w popularnym programie Skype. Program ten ma niesamowite możliwości i prawdopodobnie w niedługim czasie zyska ogromne możliwości i wyprze z rynku pozostałe programy tego typu.
Licencja programu bezpłatna. Aplikacja działa na systemach Windows XP/Vista
Licencja programu bezpłatna. Aplikacja działa na systemach Windows 2000/XP/2003
Aplikacja jest jednym z najbardziej znanych i lubianych programów do 
komunikacji poprzez internet
Jest to bardzo popularny komunikator internetowy, głównie używany przez osoby z poza strefy Windowsa. Opiera się on na oskryptowanie Jabbera, dzięki czemu można się poprzez niego komunikować także z osobami używającymi odmienne komunikatory jak Tlen czy Gadu-Gadu. 
Licencja programu testowa (trial). Aplikacja działa na systemach Windows 98/Me/2000/XP/Vista/7
WPKontakt - komunikator internetowy należący do portalu Wirtualnej Polski.  Posiada wszystkie podstawowe opcje, jakie mają inne komunikatory tego typu. Możliwa jest rozmowa głosowa jak i tekstowa z wieloma osobami naraz.